Latest News

Stockton 4* 2016

With the Ormesby Boys team winning both the Junior and Cadet Team events, and the Swerve players reaching the final of three events, local players enjoyed some success at the Tees Active supported Stockton on Tees Junior 4 Star Table Tennis Championships, last weekend.

The Junior Boys team event was won by Ormesby’s first team consisting of Joe Clark and Shayan Siraj, who beat the Swerve first team of Josh Harland and Alec Ward 3-0 in the final.

In the semi-final, the Ormesby team beat BATTS team from Harlow in Essex, by 3 sets to 1.

In the Cadet event, the Ormesby team made up of Joe Cope and Josh Weatherby defeated Kingfisher in a close 3-2 victory in the final. Cope was the star of the match, where he defeated Jamie Liu in the deciding set, and Reece Chamdal in his first singles.

Ormesby had another tight match with the Fusion Club from London, winning 3-2 after recovering from 2-0 down. In this match, Weatherby beat Louis Price 3-1, and Cope beat Aadil Anand in straight games. The Ormesby pair combined to win the doubles.

In the Junior Girls team event, the Swerve team consisting of Holly Williams and Sophie Barlow reached the final, before losing to Harefield Academy by 3-0.

The Junior Boys Singles was won by Matthew Leete of Lincolnshire who beat Swerve’s Alec Ward by 3 games to 1, in the final. Ward had won a narrow victory over his Swerve team mate Josh Harland in 5 games in the semi.

The Junior Girls Singles was won by the top seed, Gauri Duhan of Yorkshire, who took the title without the loss of game. In the final Duhan beat the second seed Zahna Hall of Middlesex.

The Cadet Boys Singles was won by Amirul Hussain of Lancashire, who beat Ethan Walsh of Hertfordshire in 3 straight games in the final.

The Cadet Girls event produced the closet final when Jasmin Wong beat her Yorkshire team mate Ruby Chan, 11-9 in the fifth game.

The prizes were presented by the Mayor of Stockton, Councillor Ken Dixon and his wife Mayoress Linda Dixon.

Alan Ransome OBE

First weekend of the British Junior League

JBL Oct 22 2016 Jack D beats Amirul Hussain

This is how a team should celebrate.

A fantastic win for Jack Dewar on the first day of the Junior British League at Derby on Saturday 22 October saw his teammates jumping for joy.

For Jack, who is ranked over 100 places below Amirul Hussain in the Table Tennis England Rankings, it was a great win, and so good to see the support he received from his coach Alan Ransome and teammates.

JBL Thomas 22 Oct 2016

Thomas Rayner playing at Derby in the  2016/17 Junior British League – picture by Chris Rayner

There were two excellent wins for 12 year old Thomas Rayner in Ormesby III’s game against Dublin in the third match of the weekend.

Thomas rated 311 beat Connor Gallagher rated 39 and Charlie Fitzerald 41.

British Premier League Day Two

British Table Tennis League Match Report

Danny Reed

Danny Reed

The Ormesby first team made further progress in their bid to regain the British League Table Tennis Premier Division title when they visited the Cardiff City Club on Saturday and won with a maximum score of 8-0.

Danny Reed, playing at No. 1 for Ormesby was the man of the match.  He won both of his sets against Daniel O’Connell and Tom Maynard in straight games.

Darius Knight playing at No. 2 was also successful in both of his sets, winning straight games against Maynard and Lloyd Gregory.

Polish International, Filip Szymanski, had a very comfortable day beating Benedict Watson and O’Connell, both by 3-0.

Ormesby fourth player, Michael Marsden was unable to play in the match due to an injury, but continued his role as team captain.  Marsden was replaced by Liam McTiernan, who won both of his sets, but was taken to 5 games by Gregory.

Ormesby’s main opponents for the title, Drumchapel from Glasgow also had a comprehensive win beating the Essex club from Harlow, BATTS, by 8-0.

Drumchapel are currently top of the league, they have won all three of their opening fixtures by 8-0, whilst Ormesby are in second place, winning 7-1, and 8-0.

Alan Ransome OBE

2016 Cleveland Summer League KO Handicap Cup Final

The final of the 2016 Cleveland Summer Table Tennis League KO Handicap Cup is due to be played at

Ormesby Table Tennis Club on Wednesday 12 October at 7.00pm

Ormesby TTC G will be playing Beaumont Accountancy Nomads B.

VETERANS’ BRITISH LEAGUE 2016/17 – first weekend

VETERANS’ BRITISH LEAGUE

After the first weekend of the Veterans’ British League played at Derby Arena, Ormesby I lie in 4th place in a very tight Division 2A, winning 2 matches, drawing 1 and losing 2.

The team started with an excellent 5-1 win over Joola Plymouth on Saturday morning, with 2 wins for Dave Ashwell, 1 for new signing Steve Crosby and 2 for Jevon Chan making his VBL debut. Ormesby I then drew with Dewsbury 3-3 and lost to Team Ecosse 4-2. Team Encosse had the Scottish Number One Veteran Gerry Campbell in their team.

Sunday started with a good 4-2 win over Pudsey. However they lost their final match of the weekend against top team Herford Challenges 4-2.

The player averages for the weekend were Carl White 2/6, Dave Ashwell 5/8, Steve Crosby 2/6 and Jevon Chan 7/10.

Team  P  W  D  L  SF  SA  GF  GA  Pts
1 Hereford Challengers 5  4  1 0 22 8 69 36 9
2 Team Ecosse 5 2 2 1 18 12 59 46 6
3 Dewsbury 5 1 3 1 16 14 62 46 5
4 Ormesby TTC I 5 2 1 2 16 14 54 52 5
5 Joola Plymouth 5 2 1 2 13 17 53 64 5
6 Pudsey 5 0 0 5 5 25 24 77 0

After winning promotion last season from Division 4B to 3B the Ormesby II team found the going tough drawing 2 and losing 3 matches. The drawn matches were against XLNT Draycott II and Blackpool. The team currently lie in 5th place with 2 points.

Michael Young won 6 from 10, Karl Shaw 3/10, Gary Whyman 0/6 and David Noutch 0/4.

 Team  P  W  D  L  SF  SA  GF  GA PTS
 1 Foresters B  5  5  0  0  29     1  89  20  10
 2  OLOP I  5  3  1  1  16  14  62  55    7
 3 Graham Spicer I  5  3  0  2  17  13  64  49    6
 4 ZLNT Draycott 2  5  1  2  2  11  19  45  62    4
 5 Ormesby TTC 2  5  0  2  3  9  21  38  71    2
 6 Blackpool  5  0  1  4  8  22  35  76    1

The next round of matches also at Derby Arena will take place on 18th/19th February 2017.

Senior British League – round one

ORMESBY II

  Ormesby 11 10and11 Sept 2016

Left to right – Martin Rutter, Team Coach – Denis Neale, Harry Dai, James Garrod and Joe Cope

With Northfield in second place and Ormesby II in third place in the National Division A-1, the Teesside Teams did well in the British League matches played last weekend.

In the matches that were played at Ormesby, Northfield were unbeaten with victories over Scarborough 6-4, Ormesby II 9-1, Nottingham Sycamore II 9-1 and Draycott 7-3.

Simon Noutch produced the best results for Northfield winning 7 out 8, whilst Karina LeFevre was 6 out of 8, Joe Clarke 4 out of 6, Billy Foster 5 from 8 and Andrew Wilson 2 from 2.

Ormesby also did well to finish in third position in the League table with a 9-1 win over Nottingham Sycamore II, a 6-4 win over Barrow Tornedos, 5 all draw with Milton Keynes plus the 9-1 loss to Northfield.

Harry Dai was the best Ormesby player on show with 6 wins from 8, whilst James Garrod won 5 from 8.  Jack Cope, who was making his Senior British League debut, excelled in winning 4 from 8, whilst Martin Rutter won 2 from 8.

In the National B Division 1 the Teesside Teams occupy the top three positions.  Swerve are on top having won all four of their opening matches against Derwent 9-1, Beaumont Accountancy by 10-0, Draycott III Team 8-2, and Pudsey by 8-2.

Steve Brunskill topped the Swerve averages with 8 from 8, whilst Josh Harland won 7 from 8, Nuradin Muktar and Dylan Curry both won 6 from 8.

Beaumont Accountancy are in second place having beaten Draycott III Team 8-2, Pudsey 7-3 and Ormesby III Team 7-3.

For Beaumont, Anthony Phoenix and Isabelle Ashley produced the best results with 5 from 8, whilst Steven Cooper was 4 from 8 and Mark Walpole 3 from 8.

ORMESBY III

BL Orm III

Left to right- Kieran Wardell, Will Dobinson, David Gofton and Joe Cope

Ormesby III Team opened with a 7-3 win over Halton II, drew with Formby 5 all, defeated Derwent 7-3, before losing to Beaumont by 7-3.

For Ormesby, Kieran Wardell was top of the list unbeaten with 8 from 8, whilst David Gofton did well to win 6 from 8.  Jack Cope and Will Dobinson both won 2 from 8.

In National C Division 3, Ormesby IV Team produced their best results for some time with two victories against Bromley 8-2 and Wood Green from Birmingham 9-1.  Ormesby played a 5 all draw with Drumchapel Glasgow III Team and lost to Halton III Team by 6-4.  Carl White produced the best results with 7 wins from 8, whilst Michael Young won 6 from 8; Dave Ashwell won 5 from 8, and Peter Wilkinson 4 from 8.

Ormesby IV Team are in third place in the table with 5 points from the 4 matches played.

In the National C Division 4, Ormesby VI Team excelled by winning their first three matches by beating Ormesby V by 7-3, Halton IV Team by 7-3, Bishop Auckland by 9-1 and before losing to Ravenscroft, the League leaders, by 10-0.

In the same division, Ormesby V Team defeated Ravenscroft by 6-4 and Bishop Auckland 7-3.  They were beaten by the Ormesby VI Team and by Halton IV Team both by 7-3.

ORMESBY VI

BL V1 Sept 2016

Left to right – Chris Edwards, Callum McMenamin, Jack Dewar, Thomas Rayner and George Hill 

George Hill produced the best results for Ormesby VI Team winning 6 from 8; Jack Dewar won 5 from 8, Chrissy Edwards 3 from 7, and Callum McMenamin 2 from 7.

The VI Team Ryan Nassau won 3 from 4, Nicky Corking 4 from 8, Gary Whyman 3 from 8, Chris Rayner 2 from 4 and Luke Robinson 2 from 8.

Ormesby VI Team are in third place with 6 points from the 4 matches played, whilst Ormesby V Team are fifth with 4 points.

In the National C Division 2, Swerve II won 3 of their 4 matches and drew one 5-5 against the Royal Air Force.  Swerve’s wins were against Rotherham Scorpions 6-4, Bourne 7-3 and Blitz of Lincolnshire 6-4.

Joe Wright produced the best results with 7 wins from 8 sets.   Yonatan Caspi won 5 from 8 matches, Sam Bailey 4 from 8 and Adam Ridley 3 from 8.

Swerve II are top of the division with 7 points from the 4 matches completed.

British Premier League 2016-2017

Saturday 27 August at 3.00pm sees the first match of the new season of the

British Premier League 2016-2017

ORMESBY 1 v FUSION 1

With the change of format for the Premier Division of the British Table Tennis League for the forthcoming season, We are delighted to be able to inform you that the Ormesby Club will be hosting regular home matches at the club’s headquarters on Cargo Fleet Lane in Middlesbrough for the first time in more than a decade.

Danny Reed

Thank you to John Upham for the picture of Ormesby’s new signing

Danny Reed

Ormesby’s new signing, Danny Reed of Hutton Rudby returns to the  Ormesby Club.  Danny learned most of his table tennis in his early days at Ormesby and we are very pleased to see his return.

The first table tennis match is against the Fusion Club of London, on Saturday 27th August commencing  at 3pm.

One single table will be used, and we are looking to attract as many club members and the general public to support the team as possible on that Saturday afternoon.  We are keeping the cost low at advance tickets of £5.  The tickets include an opportunity to take part in the One Point tournament at half time and a ticket for the raffle.

The match will be played on the 8 set system, with each of the four players playing two singles each.  In the break, there will be a One Point tournament for those who wish to participate and the raffle with attractive prizes will also take place at half time.

Further information regarding the match and the teams will be forwarded to you by email over the next two weeks.  Please do your best to support your team in this first match of the season and bring as many family members and friends as possible.

The format and schedule for all other divisions of the British League in which Ormesby players participate will continue as scheduled for each of the divisions.

Alan Ransome OBE

Ormesby’s Summer ‘Ping Pong in the Square’

Ping 2016 2

With several Ormesby Table Tennis Club volunteers in tow, Malcolm Muldoon set off for a session of outdoor table tennis in Middlesbrough town centre.

Continuing on from the ‘Ping’ theme from previous summers, members of Ormesby’s 50 Plus Squad took ‘Ping Pong in the Square’ to the people of Middlesbrough.

2016 NE Rotary Games for people with a Disability

NE Rotary Games 2016

Left to right: Melanie Bowman, Tony Dawes and on the right Andrew Green

The North East Rotary Games for people with a disability took place at Eston Leisure Centre on July 10 2016.

Once again several of the Ormesby Disability players took part with Andrew Green winning the wheelchair event for the fourth year in a row.

Congratulations to Christopher James Evans who was very happy to win the Achievement Award and Pamela Lowther who once again won the standing event.

Ormesby’s Resolution Success at Table Tennis England AGM

We were pleased to learn that Ormesby’s Resolution to the Table Tennis England Annual General Meeting in Birmingham on Saturday was very well received by the meeting and was adopted UNANIMOUSLY!
0-00-00-0
The motion was “This meeting requires the Board of Table Tennis England to adhere to  the Equality statements on the Table Tennis England website outlining the Equal Opportunities Policy and Equity and Diversity Policy and that the National Championships at Senior, Junior, Cadet and Under 10 – 13 events allow the same number of entries for female as are allowed for male players”
0-00-00-0
This means that in future the number of players invited to play in the National Championships at all levels will be equal for both men and women and boys and girls and that the procedures adopted this season whereby only half as many women and girls were invited to play as men will be abandoned.  Well done to Jose for pursuing this principle and winning support from the members !
From Brenda Stephenson on behalf of the OTTC Committee.

National Title for Lucy

National Championships at Preston 25th & 26th, June 2016. Lucy Gent (235) champion

Congratulations Lucy for winning your first National Title.

Lucy Gent who trains in the Talent Development Squad at Ormesby Table Tennis Club won the U10 Girls at the U10 – U13 National Championship in Preston.

A great achievement Lucy.

Thank you to Steve Parkin for the lovely picture of Lucy.

School Games Selection for Andrew

Congratulations to Andrew Green who has been selected to represent the North East of England in the School Games which are due to take place in Loughborough in September.

Andrew March 3 2016

Andrew has been training very hard over the past months and this was one of his goals, to be chosen to play in the School Games.

George Hill wins Junior Event

JUNIOR TITLE FOR GEORGE HILL

George Hill 2 May 2016

George, is seen above centre with some of the young players at the Bank Holiday Monday training session. 

left to right: Alex Wilson, Callum Mcmenamin, Thomas Rayner, George, Chris Edwards, David Gofton and Jack Dewar.

Ormesby Top Squad member George Hill, who has shown a vast improvement in his play during the last few weeks, won the Junior Boys event at the Swerve 1* tournament on Sunday 29 May.

On the following day George spent another six hours practicing at the Ormesby Club.

Inter – Regional Finals

Tommy Hawkes and Leo Under 11 boys 2016

Ormesby Table Tennis Club ‘s Tommy Hawkes left and Bishop Auckland Table Tennis Club’s Leo Pontone were the first winners in the inaugural 2016 Inter – Regional Table Tennis finals

 Tommy and Leo represented the North East Region in the Under-11 Boys team event.

Adam and Luce Under 13 boys winners 2016

Pictured above, Adam Gent left of Ormesby TTC and Luca Pontone from Bishop Auckland TTC who won the Under 13 Boys team event making it two wins for the Pontone family with younger brother Leo having won the Under 11 Boys team event.

Adam and Luca were presented with their trophies by Table Tennis England Chairman – Sandra Deaton

North East Region Coaching Day

 

NE Regional Day 15 Amy 2016

Young players from across the North East Region enjoyed another coaching day lead by Denis Neale at Ormesby Table Tennis Club on Sunday 15 April 2016.

This was the third in the series of coaching days with the next day planned for Sunday 12 June.

 

2016 Middlesbrough and District League KO Cup

Well done to Ormesby D, winners of the 2016 Middlesbrough League KO Cup final.

Mid League KO CUP Winners 2016

The winning team left to right: George Hill, Jack Dewar and Kieran Wardell

Jack, George and Kieran won KO Handicap Cup final  by 5 games to 2.

After the first three games the Ormesby D team were leading 3 – 0 but the game was much closer than the scoreline suggests with two of the first three games needing a 1 point KO.

Ormesby I then won the next two games to make it 3 – 2 and then the D team took the next two games to win the match 5 – 2

Mid League KO CUp players

The two teams pictured before the match started, left to right: George Hill, Kieran Wardell, Jack Dewar, Beth Wardell, Tommy Hawkes and Callum McMenamin 

2016 Cadet and Junior Nationals

Tom Jarvis 1 2015Two players from this seasons Ormesby British League teams, Tom Jarvis and Harry Dai both won singles titles at the Cadet and Junior Nationals held at Huddersfield at the weekend.

Tom Jarvis was outstanding in the Junior Boys singles winning the title without the loss of a single game. Adding to the Junior Boys Singles title, Tom also won the Junior Boys Doubles and Junior Mixed Doubles.

Tom Jarvis – Junior Boys Singles winner

Harry Dai came from the fourth seeded position to win the Cadet Boys Singles (under 15) title knocking out the two top seeds, Ethan Walsh, and then James Smith in the final. Harry won his second title in the Cadet Boys doubles.

Middlesbrough TT League KO Handicap Cup Final

Beth Wardell April 2016Beth Wardell who may have to play against her brother Kieran in the final.

Two Ormesby teams will contest the 2016 Middlesbrough Table Tennis League KO Handicap Cup final.

Ormesby I’s Callum McMenamin, Beth Wardell and Tommy Hawkes won their semi-final match against Beaumont Accountancy Nomads C to join the Ormesby D team in the final.

The date of the final has still to be arranged but we hope you will come and support the youngsters whose average is only 14 years.

Welsh National Table Tennis Coach visits Ormesby TTC

Ryan and Hopes April 2016

Left to right: Adam Gent, Callum McMenamin, Chris Edwards, Will Dobinson and Ryan Jenkins

Some of Ormesby’s young table tennis players had the opportunity to receive some first class coaching tonight when the Welsh National Coach, Ryan Jenkins visited the Ormesby Club.

With regular coaches Denis Neale and Alan Ransome also joining in the coaching session the players were given some excellent help in their aim for improvement.

Ryan serving to Will April 2016

Ryan serves to Will Dobinson

Ryan and Denis April 2016

Back of picture: Tom Rayner challenges Ryan Jenkins 

front of picture: Denis Neale takes on David Gofton.

Bishop Auckland 2 star success for Ormesby youngsters

It was a good day for the Ormesby club at the Bishop Auckland 2 Star Tournament today.

Ormesby’s Talent Development starlet Lucy Gent won the Under 11 Girls when she beat Anya Milne from Durham in the final.

Two Ormesby boys challenged for the Cadet Boys Singles title with Thomas Rayner narrowly beating Kieran Wardell 12-10 in the 5th end.

Kieran then went on to win the Junior Boys Singles title when he defeated Max Duffin in three straight ends although the final end went to 22-20.

Another young fast improving Ormesby player Callum McMenamin won the  Junior Plate.