Latest News

National Cadet Cup

Two Ormesby youngsters excelled in the National Cadet Table Tennis Cup Competition for the best Under 15 players in England which took place at Corby over the weekend.

Tom R third Nat Cadet Cup (2)

Left to Right: Louis Price, Rhys Davies, Tom Rayner and TTE Board Member Doug Livingstone

Thomas Rayner who was previously ranked number 7 finished in equal first position in the boy’s event with three other players, and as a result of the countback Rayner finished in third position.

Rayner beat several players ranked above him including number 2 Naphong Boonyaprapa, Nottinghamshire, number 3 Connor Green, Nottinghamshire and number 4 Jie Fu Tham, South Yorkshire and his Ormesby team mate, number 6, Ben Piggott.

Piggott also did well to finish in 5th position and his wins included victories over Green and Fu Tham.

These results are particularly important as they have significant effect on the National Rankings and are ahead of the England team selections for the European Youth Championships that take place in July.

Ormesby Premier team make it to the top

With an outstanding performance from Darius Knight, Ormesby go to the top of the table of the Premier Division of the British Table Tennis League having visited and beaten the current Champions, Urban, 3-2 on Saturday in Barnet.

Darius Urban 09.03.19 (2)

Man of the Match – Darius Knight

The match began with the doubles in which Knight and Tianming Zhao won a very narrow victory over the Urban pair of Szilard Gyorgy and Daniel Kosiba.  This set went to the wire with the Ormesby pair winning the first and third games and taking a 5-2 lead at the change in the decider.  The Urban pair pulled the game back to 10-9 before the Ormesby pair clinched the last point to give the Teesside Club a 1-0 lead.

Knight’s second win was even more spectacular when he beat the Urban number 1 player Daniel Schaffer 11-9, 13-11, 11-4 to take Ormesby into a 3-1 lead to clinch the victory.  Ormesby’s third point came from Tainyuan Liu who also beat Schaffer by 3 games to 1.

Urban came back into the match when Koshiba beat Zhao 3-1 and then Urban kept in the Championship race by pulling the scoreline back to 3-2 in the last set when Gyorgy beat Tainyuan also by 3-1.

Ormesby now lead the table with 25 points from 7 matches against Urban’s 24.  Ormesby also have a superior set average with 25 wins against 10 defeats compared with Urban’s 24 – 11.

The two other teams to go in to the final three play off matches are Ormeau Northern Ireland on 22 points and Drumchapel Glasgow on 20.

Ormesby will have home matches against Drumchapel on 6th April and the final match at home against Urban on 18th May.

Ormesby’s visit to Belfast is scheduled for 4th May.

British Premier League

Ormesby Table Tennis Club have been named 5 players in their squad to travel to London on Saturday for the vital championship match in the Premier Division title of the British Table Tennis League.

Ormesby v Batts February 23 2019

Ormesby are currently on level points with Urban at the top of the table.  The winner of Saturday’s match will lead the table and have a clear advantage going in to the second round of fixtures which begins in April.

Ormesby name three of England’s top 10 players; Captain Danny Reed, Darius Knight and Helshan Weerasinghe, plus Ormesby’s two non-English players Tianyuan Liu who played his first match against BATTS last month and won both his singles, and the Portuguese player Tianming Zhao.

Urban who won the title, pushing Ormesby into second place last season, have their squad of; Daniel Schaffer, Alim Hirji, Satoshi Aida, Szilard Gyorgy, Daniel Kosiba, Gergely Urban.

The match is being played at Barnet Table Tennis Centre starting at 3:00 pm

The League Table shows both Urban and Ormesby are unbeaten and both have 22 points.  It is likely the Championship this year will be decided between these two Clubs.

Darlington 1 Star

There were some really great results from the Ormesby Hopes children

at the Darlington 1 Star Tournament on Saturday 2 March 2019.

 Seth Holland 02.03.19 Darlo Un 10 Wnr

Seth Holland  – winner of the Under 10 Boys

Presented with his trophy by Kevin Wray

Ella Under 11 Wnr Darlo 1 Star 2 Mar 2019

Ella Pashley – winner of the Under 11 Girls

Presented with her trophy by Brian Day

Jack Hodgson 01.03.19 Darlo Rup Un10 In11

The youngest  Ormesby player, 9 year old Jack Hodgson – runner-up in both the Under 10 and Under 11 Boys

Jack Higgins 02.03.19 UN 13 plate Wnr

Jack Higgins – won the Under 13 Boys Plate

Ormesby v BATTS

Ormesby v Batts February 23 2019

Left to right: Tianyuan Liu, Darius Knight, Helshan Weerasinghe and Captain Danny Reed.

Ormesby Premier team  5 – 0  BATTS

With a 5-0 victory of the leading Essex club, BATTS, at home on Saturday, Ormesby are now on equal points with Urban of London at the top of the table of the Premier Division of the British Table Tennis League.

The Ormesby victory was as comfortable as the score line suggests, with new signing, China’s Tianyuan Liu, winning both his singles against Jack Bennett and Ismalia Akindiya, whilst Darius Knight beat Joe Walker by 3-1 and Helshan Weerasinghe defeated Jack Bennett in straight games.

The doubles match was a straight games victory for Weerasinghe and Knight.

Meanwhile, the Ormesby rivals Urban visited the North Ayrshire Club, and achieved only a 4-1 victory but with this lost one valuable point.

The 5-0 victory for Ormesby and the Urban result gives Ormesby the one point advantage which secured the level point at the top of the table.  Both teams are on 22 points from 6 matches.

In the final match of the first half Ormesby visit Urban on the 9th March in London.

Three matches remain for the second half of the season when Ormesby have both fixtures against Drumchapel and Urban at home and an away fixture against Ormeau in Northern Ireland.

Report by Alan Ransome OBE

British League

Ormesby Championship team Feb 16 2019

Ormesby II – Liam McTiernan, Joshua Weatherby, Coach, Denis Neale, Darius Knight and Thomas Rayner

Ormesby 2nd team, moved out of the relegation zone of the British Table Tennis League at Corby over the weekend, with two important wins against Drumchapel Glasgow and the BATTS Club from Essex.

Darius Knight, Liam McTiernan and Josh Weatherby were all unbeaten for Ormesby, winning four sets each while Thomas Rayner won three which included a victory over Samuel Chesterman in the BATTS match.

Knight’s wins were all convincing in straight games, whilst McTiernan had a narrow victory over Gordon Cheng of BATTS.  Josh Weatherby also was taken close by Joe Walker in the BATTS match winning at 11-5 in the decider. These wins take Ormesby up to 6th place in the Division and 6 points clear of the relegation zone which includes Drumchapel Glasgow, Kingfisher Reading; and Ravenscroft.

With one weekend to go Ormesby appear to be in a safe position despite mathematically being vulnerable if all the results from that weekend went in the wrong direction.

Ormesby’s wins were without the services of Joe Cope who was playing for England in the Sweden Junior Open.

Ormesby’s third team however, slipped in the bid for honours in Division B-1 losing both of their fixtures to Derwent 7-2 and the league leaders Barrow Tornadoes 6-3

Against Derwent, Jack Cope and George Hill won one game each whilst against Barrow, Adam Webster and George Hill won two of the sets, plus the doubles with Hill and Webster.  These two results take Ormesby down to 4th place in the League table.

In the Division C-3, which was played at Ormesby, the two Ormesby teams won one set and lost another.

Ormesby 4th team who were top of the Division lost their first match against Pudsey by six sets to three with single wins from Gary Whyman and Ryan Nassau plus the doubles Michael Young and Nassau.

In their second match Ormesby 4th team defeated North Ayrshire, in a very tight match, by five sets to four with two wins from Ryan Nassau plus one each from Adam Ridley and Gary Whyman.  The doubles for Young and Nassau was Ormesby’s fifth win.

Ormesby 5th team go to the top of the table after beating Cliffdale Chandlers from Grantham 9-0 in the first match before losing to Pudsey 5-4 in the second.  Rana Rassem was the star of the Ormesby team winning all four of her singles while Chris Edwards and Luke Robinson won three and Ben Savage won two.

The League Table now stands with Ormesby 5th team at the top with 16 points.  Ormesby 4th team second also with 16 points but with the 5th team having a better games average.

The championship and promotion from this Division will all depend on the next matches on the 15th and 16th March 2019.

Alan Ransome OBE

Hopes Session times for Half Term

Monday 18 February  –  1.00pm to 4.00pm

Tuesday 19 February  –   5.30pm to 7.30pm

Wednesday 20 February  –   1.oopm to 4.oopm

Thursday 21 February  –  1.00pm to 4.00pm

Friday 22 February  –  5.30pm to 8.00pm

British Premier League – Ormesby v BATTS

The Premier Division of the British League is moving towards an exciting conclusion with our club very much involved in the title race.

Ormesby v Batts 23 February 2019

On Saturday 23rd February, we have our next match which is against one of the mid table sides, the BATTS Club, from Essex.

Making his debut for Ormesby will be a new Chinese player, Tianyuan Liu, who was one of the Chinese Junior Squad.  He is currently studying at Nottingham University and won the University Championships beating one of the best Drumchapel players, David McBeath in the final.

The Ormesby Squad will be selected from Tianyuan Liu, Helshan Weerasinghe, Darius Knight and Danny Reed.

The visitors, BATTS, have named within their team;

Gordon Cheng, who was a member of the Hong Kong National Team for 6 years.
Jack Bennett who is currently ranked at 25 in England and comes from a well-known table tennis family from the Sussex area.
Ismaila Akindiya is a Nigerian national player who has had a wide range of International experience playing in Spain, Italy, Finland, Sweden, France and Poland as well as in his home country of Nigeria.

In the League Table, Ormeau from Northern Ireland currently lead the table with 19 points from 6 matches.  The current Champions, Urban, have 18 from 5, whilst Ormesby are third with 17 from 5.

A victory over BATTS followed by a win against Urban, when we visit London on the 9th March, would put us at the top of the table going into the play off section.

Please find attached a poster advertising the match.  There are more available at the Club.  Please advertise and promote the match as widely as possible.

The match against BATTS starts at 2:00 pm on the 23rd February.

Member and friends are welcome.

Best wishes,
Alan Ransome

 

Middlesbrough Town Hall 130th Celebrations

Town Hall Celebations 2019

Ormesby Table Tennis Club helped in the Middlesbrough Town Hall 130th year Celebrations yesterday.

Five young players from the Hope Squad, Jack Millward, Finley Rozsas, Jack Hodgson, Jack Higgins and Arron Christie along with Malcolm, Gary and Brenda spent an afternoon in the newly refurbished Town Hall Crypt.

Photographer Julian Germain had visited Ormesby to take a picture of some players from the various groups who play at the club. The picture seen above will be given to the club with the stipulation that we have it framed and given a prominent place for people to see.

Many other clubs across the Middlesbrough area and covering a wide range of activities had also had there pictures taken and these too were displayed in the crypt.

Town Hall Cells

One of the highlights of the afternoon  – a visit to one of the old prison cells.

Fortunately none of the boys were locked in  – so we will hopefully see them at their next training session.

Senior National Qualifications

Ormesby Juniors players had a very successful weekend at the qualification competition for the English Table Tennis Senior National Championships in Preston last weekend, with four of the youngsters qualifying for places in the Senior Championships.

Joe Cope 20 01 19

Joe Cope left with Jack Burnett

Joe Cope excelled to win the main event, beating Jack Burnett of Sussex in the final and Joseph Langham-Ferreira from Surrey, in the semi-final.
This is Joe’s best tournament performance to date.

David Gofton also excelled to qualify by finishing sixth.  He won his opening group before losing to Joe Cope in the quarter-final.  Gofton also did well to beat team mate Josh Weatherby in the 5 to 8 play off section.

Josh Weatherby also qualified after winning his group, before losing to Israel Awolaja from Nottingham in the last sixteen, but by beating Ashley Facey-Thompson of Middlesex, he was able to finish in 7th position and win qualification.

Charlotte W qualifies for nationals Jan 2019

Charlotte Weatherby

In the girl’s event, Charlotte Weatherby had an exceptional run against one of the current England youngsters Ruby Chan, and eventually went on to finish in seventh place with a victory over Gracie Edwards of Essex.

Alan Ransome OBE

British Premier League

With a 4-1 home victory over North Ayrshire on Sunday, Ormesby maintained their position as being in second place, just one point behind the current leaders and champions, Urban, in the Premier Division of the British Table Tennis League.

Darius Knight Ormesby's Man of the Match on Sunday

Darius Knight was the star of the Ormesby team winning his singles against the Scottish No. 3, Colin Dalgleish by 3 games to 1 and by combining with Helshan Weerasinghe to win the doubles against Christopher Main and Martin Johnson by 3-1.

Weerasinghe won his singles against Martin Johnson in straight games while Danny Reed defeated Main in straight games.  Reed lost the first singles against Dalgleish after leading by 2 games to 0.  Dalgleish won the last three games at 11-9, 11-9, 12-10 to clinch the single victory for North Ayrshire.

In other matches the leaders Urban defeated Fusion in a London derby match by 4 sets to 1, whilst Drumchapel, Glasgow, Scotland’s leading club, scored a narrow victory against BATTS in Harlow by 3-2.

In the league table Urban are just ahead at the top with 18 points from 5 matches, while Ormesby are second with 17 points.  Drumchapel and the Northern Ireland team, Ormeau, are both third on 15 each.

Ormesby’s next match is against BATTS on the 23rd February and Ormesby play their final fixture of the first half when they visit Urban in London on the 9th March.

Alan Ransome OBE

British Premier League – Sunday 13 January 2019

Ormesby 1st Team are playing their next fixture in the Premier Division of the British Table Tennis League at the Club on Sunday 13th January 2019 when they entertain one of Scotland’s leading Clubs, North Ayrshire, at 2:00pm.

Ormesby are currently in second place in the Premier Division, just one point behind the current leaders and Champions, Urban of London.

Under the new scoring system, Ormesby are looking for a 5-0 victory against North Ayrshire which would be rewarded with 5 points.

For Sunday’s match, Ormesby are feeling a strong team with three of England’s top 10 players; Helshan Weerasinghe, Darius Knight and Danny Reed.  The North Ayrshire Team are made up mainly of Scottish International players and have named; Colin Dalgleish, Chris Main, Zak Wilson and Martin Johnson in their squad.

Ormesby’s rivals, Urban have a derby match against South London Club, Fusion, on Saturday, and the two leading teams are due to clash in London on 9th March.

Spectators are welcome.

Alan Ransome OBE

Ormesby North Ayrshire Sun 13 01 19 001

Ormesby’s 2018 New Year Super 10

From the seeded 5th position David Gofton was the surprise winner of the Ormesby Super 10 which took place at the Clubs Headquarters on Cargo Fleet Lane, Middlesbrough on Sunday.

Super 10 winner D Gofton 30.12.18

David Gofton

The Group 1 competition which consisted of 8 players of high British League standard was one of the strongest the Club has organised in recent years.  Gofton won the event with winning five of his seven matches and losing two, which included victories over Josh Weatherby, Karina Le Fevre and Thomas Rayner.  Gofton’s only two defeats were against top seed Graeme Barella and second seed Joe Cope.

Barella finished in second place with four wins and three losses.  His victories included Cope and Weatherby.  He was defeated by Le Fevre, Rayner and Adam Webster.  Joe Cope finished third, with four wins and three defeats.  His wins included Le Fevre and Gofton but having losses recorded against Barella, Weatherby and Webster.

The finishing positions: 1. David Gofton 5-2 – 2. Graham Borella 4-3 – 3. Joe Cope 4-3

Of the rest; Josh Weatherby, Karina Le Fevre, Thomas Rayner, Ben Piggott and Adam Webster all equal fourth with 3-4.

Super 10 1 BS JS M young 30.12.18

Left to right: Jimmy Scope, Alan Ransome – Ormesby TTC Chairman, Ben Piggott and Michael Young

The second category was won by Ben Savage who was unbeaten in all his seven matches.  Michael Young was second with six wins and only lost to Savage, although several of Young’s victories were by very close margins.

Five players finished with three wins and four losses.  Jimmy Scope had the best games average which took him into third position.

Super 10 group 3 30.12.18 (2)

Left to right: Eve Witterick, Katie Bates, Alan Ransome and Rebecca Savage

In the third category, the winner was Katie Bates who won all of her eleven matches. Eve Witterick was second with ten wins and one loss, only to Bates.  Rebecca Savage was third with 9-2 with losses to Witterick and Bates.

Report by Alan Ransome OBE

Ormesby Table Tennis Club’s most improved players of 2018

Ormesby Table Tennis Club’s most improved Player of the Year awards have been announced.

11 year old Tim James for winning the Boys award and 13 year old Rebecca Savage the girls.

Tim from the Acklam Grange school in Middlesbrough, beat off a challenge from several top players.  Ormesby have 5 boys who are close to the top of the England rankings Joe Cope, Josh Weatherby, David Gofton, Thomas Rayner and Ben Pigott.  All of these would have been winners of the award in previous years, but Tim won the award because of the enormous improvement he has made since he started playing the game earlier this year.

Tim James m Imp player 22.12.18

Tim James and Alan Ransome

Tim is a member of the new Ormesby Hope Squad which trains regularly under the guidance of coaches Malcolm Muldoon, Carole Moore, and Ryan Nassau Tim is also a member of the Ormesby teams that play in the National Cadet and National Junior League as well as representing the club teams in the Cleveland & District Summer League and the Middlesbrough Leagues.

The new Ormesby Hopes Squad has several more prospects who are hoping to progress into the club’s top squad and up the England rankings in the not too distant future.

The girls award was won by Rebecca Savage, aged 13 from St Francis School in Richmond, who is already a member of the Ormesby Women’s team in the British League competition and the Junior team in the Junior British League, Rebecca also plays for the teams in the Summer League and the Middlesbrough League.

Rebecca Xmas Party Girls most improved player

Rebecca Savage and Alan Ransome

Rebecca already participates in the England Youth Squad and has improved her England Junior ranking by more than 80 places in the last 12 months.

Ormesby has a squad of 8 girls who are making significant progress and ambitions of repeating a previous Ormesby Girls squad which included Carole Knight – Moore and Karina Lefevre who have both won the British League Championship several times in their era.

Report by Alan Ransome OBE

Ormesby Players compete for Durham County

 

Durham team 17.12.18

Durham County Coach Chris Blake and Players

Left to right: Callum McRae, Chris Blake, Charlotte Weatherby, Rana Rassem, Peter Smallcombe and Tom Rayner

Three Ormesby Players who travelled to Wellingborough to play for the Durham County Junior team, had a very good weekend.

The team finished in 4th position in their League and may have been even higher has Josh Weatherby been well enough to play. Unfortunately Josh had to pull out Friday night.

Durham team three 17.12.18

Tom Rayner did exceptionally well winning 14 games out of 14.

Ormesby Super 10 – Sunday 30 December 2018

Ormesby TT Club is holding its annual Super 10 Tournament

Sunday 30 December 2018

Closing date for entry is Thursday 20 December.

The cost per entry is £10

OTTC Super ten advert 15.12.18 001

Middlesbrough Primary School Team Competition

Mid Schools Dec 6 2018 children playing

Ninety six children took part in the Middlesbrough Primary Schools Table Tennis Team competition at Ormesby Table Tennis Club on Friday 7 December.

Andrew Oliver, who does a wonderful job organising the event, and with the help of the teachers from each of the Primary Schools, it all adds up to a really great day of table tennis for the children.

Mid Prim Sch Dec 7 2018

Ormesby coach and Club Activator Malcolm Muldoon is seen presenting the Acklam Whin team with their winners shield and Medals

After several rounds of matches it came down to the final where the 8 players from Acklam Whin Primary School beat the team from Pallister Park. Primary.

Mid Prim Sch 7 Dec 2018 Acklam Whin

Winners – Acklam Whin Primary

Mid Prim Sch 7 Dec 2018 Priestfields

Runners up – Pallister Park Primary

4 – 1 win for Ormesby I at Fusion

Danny Reed v Fusion Dec 1 2018

Danny Reed

Ormesby Captain, Danny Reed, was the star of the victory over London’s Fusion Club.

Ormesby with a 4-1 win over Fusion in London on Saturday have risen to second position in the Premier Division of the British Table Tennis League.

Danny Reed was the star of the Ormesby team winning both his singles with victories over Fusion’s Number 1, Joseph Hee, from Singapore and Veterans’ Champion Lorestas Trumpauskas.  The victory against Hee was by 3-2 with Reed winning the deciding game by 11-4.  Trumpauskas was beaten in straight games.

The match opened with a doubles win with Darius Knight and Liam McTiernan who beat Trumpauskas and James Smith 11-8 in the deciding game.  Knight put the Ormesby team 3-0 up with victory over England Junior Number 2, James Smith, by 3-1.  Fusion’s only win was when Joseph Hee beat Liam McTiernan in straight games.

Ormesby rivals at the top of the table, Urban, visited  the Ormeau Club in Northern Ireland and won by 3-2 whilst the team in third place, Drumchapel, beat Cardiff by 4-1.

Urban lead the table with 14 points from their 4 matches.  Ormesby are in second position with 13 while Drumchapel and Ormeau have 12 each.

Ormesby’s next match is on Sunday 13th January at home against North Ayrshire.

Junior British League – 1st weekend

JBL1 Girls and Alan 10.11.18

It is almost time to start the first day of matches at the Derby Arena and Alan gives the two junior girls teams a final briefing

Ormesby teams produced some of their best results in recent seasons in the Junior British League Table Tennis Tournament that took place in Derby last weekend.

In the Premier Division of the Boys Section, Ormesby A won three of their five matches, drew one and lost one and are currently at 4th place in the league table but just one point behind the leaders Fusion of London.

On Saturday Ormesby beat Grantham College 5-1, Dublin 4-2, BATTS Harlow 5-3, then lost to Fusion 4-2.  In their final match they drew 3-3 with the Table Tennis Daily Team from Bristol.

The best results was scored by Joe Cope who won eight of his ten matches, while Josh Weatherby won four from ten, David Gofton won four from six whilst Thomas Rayner won one from two.

Ormesby have two more fixtures to play in the first half of the season and these are against two of the weaker teams in the Division; Draycott from Derby and Sycamore from Nottingham, whilst the teams around them at the top of the Division have a much harder run in to the end of the first half.

Ormesby Second Team, Division 2A,  won all their five matches beating St. Mary’s of Hull 5-1, Lillington 6-0, Cardiff 4-2, Greenhouse of London 5-1 and Sussex Blades 6-0.  Thomas Rayner and Ben Piggott both seven from eight, whilst Adam Webster won eight from ten and Zaid Khalid won all four of his matches.

Ormesby Third Team playing in Division 3A are in second position in the table having won three of their matches, drawn one and lost one.  Luke Robinson won six from eight, Ben Savage won five from ten, Chris Edwards four from eight and Zaid Khalid four from four.

The Ormesby Girls Team playing in the First Division for the first time did very well to finish in third position at the end of the weekend having won two, lost two and drawn one match.  The girls beat Fusion of London 5-1, Ashford from Heathrow 4-2, lost to Cardiff 4-2, lost to Draycott of Derby 4-2 and drew with Ellenborough of North London 3-3.

Rana Raseem produced the best results with seven from ten, Charlotte Weatherby six from ten, Eve Witterick two from six and Rebecca Savage one from four.

The girls Second Team playing for the first time in Division 3 also finished in third position with one win, three draws and one defeat.  Rebecca Savage won three from four, Katie Bates five from eight, Reem Rasseem and Lola McGhee three from eight and Eve Witterick one from two.

 

Fast Fund Junior 4*

Joe Cope Shajan Fast Fund 27.10.18

Shayan Siraj, David Roebuck and Joe Cope

The Ormesby A Team, which consisted of Joe Cope and Shayan Siraj, won the Under 18 Junior Boys Team event by beating London club, Fusion by 3-1.  Fusion were represented by the two Hee brothers, Joseph and Ben.  Despite losing the first set when Joseph Hee beat Shayan Siraj 12-10 in the decider, Ormesby went on to win the next three sets after Joe Cope had levelled the score with an 11-8 in the decider over Ben Hee.

Ben Piggott Tom Rayner 27.10.18

Left to right: Ben Piggott, Denis Neale and Thomas Rayner

The Ormesby Cadet Boys Team of Thomas Rayner and Ben Piggott were comfortable winners of their team event beating the St. Mary’s Team from Hull in the Final 3-0.  Rayner opened up with three straight wins of Ehsan Jawadi and Piggott beat Che Golbourne by 3-1.  The Ormesby pair then clinched the doubles.

In the Girls Team event, the Ormesby A Team reached the Final of the Cadet competition by beating the Halton Team from Merseyside by 3-0 in the Semi Final, after Eve Witterick had beaten Niamh Scarborough 11-6 in the decider and Rebecca Savage had won against Ruby Bennett by 3-1 before winning the doubles.

Ormesby lost to the Derby team, Draycott 3-0 in the Final.

Jun Boys Singles 20.10.18

Colin Davison, Joseph Hee, David Roebuck, Shayan Siraj and Alan Ransome

The Junior Boys Singles was won by Shayan Siraj of Yorkshire who won a very narrow Final against Joseph Hee from Kent by 11-9 in the decider.  Ormesby’s Josh Weatherby, reached the Semi Final before losing to Hee 3-1.

Joe Cope of Cleveland reached the Quarter Final but lost a very narrow match against Northampton defender Sam Wilson after not taking advantage of a number of match points.

Junior Girls Singles was won by top seed Jasmin Wong of Yorkshire, who beat 13 year old Portuguese player, Raquel Sao Pedro by 3-1 in the Final.

Pedro beat Tiana Dennison in 3-1 in the Semi’s and another English player, Ruby Chan from Yorkshire in a very narrow Quarter Final in five games.

The Cadet Boys singles was won by Ben Hee from Kent from another close Final against Louis Price from Avon 11-9 in the fifth.  Hee beat Thomas Rayner 3-1 in the Semi’s.  Ben Piggott reached the Quarter Finals before losing to Connor Green of Nottingham in five games

The Cadets Girls Singles was won by Ruby Chan who beat Millie Rogove from Hertfordshire 3-1 in the Final.  She had a tough match against the Junior Girls Singles runner up, Raquel Sao Pedro before 14-12 in the decider in the Semi.

The Under 13 events were won by brother and sister pair of Connor and Anna Green from Nottinghamshire.

The prizes were presented by David Roebuck, who is a Patron of the Middlesbrough and Teesside Philanthropic Foundation, the FAST Fund, who were the sponsors of the event, along with Cleveland Chairman, Colin Davison and President, Alan Ransome.

50th Anniversary

Cleveland Junior 4star 50 years cake

The centre of attraction at the presentation ceremony was a special cake which was provided to celebrate the 50th year of the Championship.  At the end of the presentations the cake was cut by David Roebuck.  All of the competitors, parents, coaches and officials who were present were able to join the Association sharing a piece of the delicious cake.

Alan Ransome OBE