NATIONAL CADET LEAGUE 2016/2017

After the 4th and final day of the National Cadet League (Northern Region) Darlington A finished in top place in Group One with Bishop Auckland second.

Group two winners were Northumbria A with Darlington B in second place.

Darlington A Nat Cadet Leag 2017

Darlington A – Group One winners – l to r: Callum Mcrae, Katie Wray and Jamie Peacock with Alan Ransome OBE – Ormesby TTC chairman

Bishop Auckland A Nat Cad Leag 2017

Bishop Auckland A – Group One runners up – l to r: Troy Maddison, Adam Hanby, Keiron Bowes and Hayden Gilmour and Alan Ransome

0-0-0-0-0-0-0-0-0

After the 3rd day of the National Cadet League (Northern Region) held at Ormesby Table Tennis Club, two Ormesby players finished the day unbeaten. Rebecca Savage and Luke Robinson having some excellent wins.

The original 10 team division has now been divided into two groups with the Ormesby A team only 3 points behind the Group 1 leaders Darlington A.Rebecca Savage NCL 29 Jan 2017

Luke Robinson NCL Jan 29 2017

Rebecca Savage left and Luke Robinson

FINAL LEAGUE TABLES

Group 1 Teams Total Carried Forward R1 R2 R3 R4 R5 Total
Darlington A 72 7 8 9 9 105
Bishop Auckland A 57  8 1 8 9   83
Ormesby A 68 3 5 0 0   76
Ormesby B 47  6  2  3 1   59
Bishop Auckland B 40  1  4 6 0   51
Group 2 Teams Total Carried Forward R1 R2 R3 R4 R5 Total
Northumbria 38  5  5 7 6   61
Darlington B 30  6 3 4 3   46
Ormesby C 24  6 6 2 4   42
Bishop Auckland C 20  3  4 4 5   36
Rydale 9  3  3 5 5   25

Players averages after the 4th Round March 25 2017

Player Name Team Played Won Average %
Adam Webster Northumbria 18 18 100%
Luke Robinson Ormesby TTC A 33  32 97%
Chris Edwards Ormesby TTC A 21 20 95%
Callum Mcrae Darlington A 39 37  95%
Jamie Peacock Darlington A 39 36 92%
Ben Savage Ormesby TTC A 21 19  90%
Ben Piggott Ormesby TTC B 30 25 83%
Patrick Nicholson Northumbria 6 5 83%
Katie Wray Darlington A 39 32 82%
Hayden Gilmour Bishop Auckland A 27 22 81%
Kieron Bowes Bishop Auckland  A 30 22 73%
Troy Maddison Bishop Auckland A 33 24 73%
Adam Hanby Bishop Auckland A 27 18 67%
Edward Nicholson Northumbria 6 4 67%
Reem Rassem Ormesby C 27 17 63%
Luke Mitchell Bishop Auckland B 24 15 63%
Anya Milne Bishop Auckland B 24 15 63%
Nile Gott Darlington B 39 21 54%
Jonah Hannaway Ormesby TTC B 36 19 53%
Josh Draycote Darlington B 30 15 50%
Rebecca Savage Ormesby C 39 19 49%
Alfie Davies Northumbria 33 16 48%
Jack Cairns Northumbria 33 15 45%
Jacob Martindale Bishop Auckland C 30 12 40%
Amy Mold Bishop Auckland C 30 12 40%
Edward Adams Ormesby B 15 5 33%
Devon McQuade Ormesby TTC C 12 4 33%
Dylan Gunton Darlington B 9 3 33%
Alex Robinson Bishop Auckland B 24 8 33%
Nathan Spuhler Darlington B 18 6 33%
Jack Lawrence Rydale 15 5 33%
Toby Crusher Rydale 39 12 31%
Ben Mold Bishop Auckland C 27 8 30%
Eve Witterick Ormesby B 36 10 28%
Sean Stobart Bishop Auckland C 15 4 27%
Matthew Pearson Bishop Auckland C 15 4 27%
Emma Smith Bishop Auckland B 24 6 25%
Sree Kanakafa Northumbria 9 2 22%
John Maddison Bishop Auckland C 15 3 20%
Sahan Perera Ormesby TTC A 18 3 17%
Daniel Bennett Ormesby TTC A 12 2 17%
Nick Bowes Ryedale 39 6 15%
Thomas McCullagh Darlington B 9 1 11%
Eliza Hannaway Ormesby TTC C 39 2 5%
Issy Doyle Ormesby B 6 0 0%
Alan Edwards Ormesby A 6 0 0%
Max John Ryedale 12 0 0%
Courtney Mole Bishop Auckland C 6 0 0%

League Tables after the first seven rounds of matched played Ormesby on Sunday 4 December

 TEAM R1 R2 R3 R4 R5  R6 R7 TOTAL 
Darlington A 9 6 9 9 9 9 8 59
Ormesby TTC A 8 9 9 9 9 6 9 59
Bishop Auckland A 9 9 9 9 5 8 0 49
Northumbria 9 8 6 6 4 3 1 37
Ormesby TTC B 1 3 7 4 8 7 6 36
Darlington B 0 6 2 3 5 1 7 24
Bishop Auckland B 0 0 0 5 4 8 5 22
Bishop Auckland C 5 3 3 0 0 0 3 14
Ormesby TTC C 4 1 0 0 0 2 4 11
Ryedale 0 0 0 0 1 1 2 4

Callum M and Jamie Peacock Dec 5 2016

Callum Mcrae and Jamie Peacock – two of the Darlington A team players whose team is currently top of the National Cadet League after the second weekend are seen having some fun while waiting for their bacon butties

NCL Ormesby A 201617

Ormesby TTC A  – left to right

Ben Savage, Chris Edwards and Luke Robinson

NCL Ormesby B 201617

Ormesby TTC B – left to right

Ben Piggott, Jonah Hannaway and Eve Witterick

Player Averages  after 2nd weekend  Pld Won Average
Callum Mcrae Darlington A 21 21 100%
Adam Webster Northumbria 18 18 100%
Luke Robinson Ormesby TTC A 21 20 95%
Chris Edwards Ormesby TTC A 21 20 95%
Jamie Peacock Darlington A 21 20 95%
Kieron Bowes Bishop Auckland A 15 14 93%
Ben Savage Ormesby TTC A 21 19 90%
Katie Wray Darlington A 21 18 86%
Ben Piggott Ormesby TTC B 18 15 83%
Adam Hanby Bishop Auckland A 15 12 80%
Hayden Gilmour Bishop Auckland A 15 12 80%
Troy Maddison Bishop Auckland A 18 14 77%
Edward Adams Ormesby TTC B 9 5 55%
Jonah Hannaway Ormesby TTC B 9 5 55%
Luke Mitchell Bishop Auckland B 15 8 53%
Josh Draycote Darlington B 21 11 52%
Nile Gott Darlington B 21 10 48%
Anya Milne Bishop Auckland B 15 7 47%
Alfie Davies Northumbria 18 8 44%
Jacob Martindale Bishop Auckland C 15 6 40%
Jack Cairns Northumbria 18 7 39%
Devon McQuade Ormesby TTC C 12 4 33%
Reem Rassem Ormesby TTC C 9 3 33%
Eve Witterick Ormesby TTC B 18 6 33%
Dylan Gunton Darlington B 9 3 33%
Alex Robinson Bishop Auckland B 15 4 27%
Sean Stobart Bishop Auckland C 15 4 27%
Amy Mold Bishop Auckland 15 4 27%
Matthew Pearson Bishop Auckland C 9 2 22%
Sree Kanakala Northumbria 9 2 22%
Rebecca Savage Ormesby TTC C 21 4 19%
Toby Crusher Rydale 21 3 14%
Ben Mold Bishop Auckland C 12 1 8%
Eliza Hannaway Ormesby TTC C 21 0 0%
Nick Bowes Rydale 21 0 0%
Max John Rydale 21 0 0%
Courtney Mole Bishop Auckland C 6 0 0%
Jack Lawrence Rydale 9 0 0%
Emma Smith Bishop Auckland 9 0 0%

 

___________________________________________________________

NATIONAL CADET LEAGUE 2015/2016

Tables after 4th and final weekend

GROUP ONE

 TEAM PLAYED POINTS
 Bishop Auckland A 14 123
 Northumbria 14 104
 Ormesby I 14 92
 Blitz 14 86
 Darlington A 14 74
 Bishop Auckland B 14 58
 Ormesby II 14 55
 Northfield  14 22

Group One Winners – Bishop Auckland A

Nat Cad Gp 1 wnrs 2016

Left to right: Max Duffin, Peter Smallcombe, Sam Hume and Luca Pontone

GROUP TWO

TEAM   PLAYED POINTS
Darlington B  15 109
Bishop Auckland C 15 99
Ormesby III  15 86
Bishop Auckland D 15 62
Rydale  15 32
Ormesby IV 15 17

Group Two Winners – Darlington B

Nat Cad Gp 2 rs up 2016

Left to right: Ben Savage, Adam Cruddace and Matthew Pearson

NATIONAL JUNIOR LEAGUE 2015/2016

Final League Table after 14 rounds of matches

TEAM PLAYED POINTS
Bishop Auckland A 14 115
Ormesby I 14 93
Bichop Auckland B 14 77
Darlington 14 71
Northumbria 14 64
Blitz 14 51
Ormesby III 14 18
Ormesby II 14 15

 ORMESBY I  – Runners Up 2016 National Junior League

National Jnr League 2nd place 2016 Feb

Left to right: Chris Edwards, Adam Gent and George Hill

__________________________________________________________

National Junior & Cadet League 2014-2015

Luke Robinson NCL Jan 29 2017Pictured above Ormesby C  – Justin Wong, Kieran Wardell and Jasmin Wong

Pictured below Ormesby A – Jack Dewar David Gofton and Nathan Kell

Pictured above David Gofton, Jack Dewar and Michael Jones – 2014-15 National Junior League A team.


NATIONAL CADET LEAGUE 2013-2014

Division One Winners, James Dale, Michael Jones and Joshua Weatherby pose for a pictures next to the British Premier League trophies at Ormesby Table Tennis Club a few minutes before the trophies were presented to the Premier League winners and runners up.

The three boys had just returned from the Northfield Club where they had won the National Cadet League title.

National Cadet League 2013-2014, Division Two Runners Up – Ormesby B – George Hill, Kieran Wardell and Charlotte Weatherby.

NATIONAL JUNIOR LEAGUE 2013 – 2014

 

Pictured above from left ro right:

Paul Dale, National Junior League organiser, Joshua Weatherby and Michael Jones

Congratulations to the Ormesby A team of Michael Jones, Joshua Weatherby, Harry Forsyth and Jonathan Crossman who won the 2013 – 14 National Junior League title with 70 points, 11 points clear of the Northfield team who finished in second place on 59 points with Northumbria in third place also with 59 points.

Pictured above are the Northfield team with organiser Paul Dale:

ORMESBY JUNIORS 2013-2014

Pictured above are some of the Ormesby Juniors who played in the second round of matches at Ormesby TTC.

Left to right: Harry Forsyth, Jonathan Crossman, James Dales, George Hill, Joshua Weatherby, Jack Dewar, Charlotte Weatherby, Nathan Kell, Kieran Wardell, Michael Jones and Joe Bosomworth.

League tables after the second day of matches played at Ormesby Table Tennis Club on Saturday 7 December 2013

Team Played Won Lost Points
ORMESBY TTC A 6 6 0 45
NORTHFIELD TTC 6 5 1 33
BISHOP AUCKLAND 6 3 3 32
NORTHUMBRIA 6 2 4 32
ORMESBY TTC B 6 2 4 15
ORMESBY TTC C 6 0 6 5

 

First Weekend

Pictured above are some of Ormesby ‘s National Junior League players ..

Left to right : Aidan Daggett, George Hill, Jake Horsman, Kay Johnston, Jonathan Crossman, James Dale, John Wilson, Harry Forsyth and Jack Dewar. Michael Jones and Joshua Weatherby also played.

League tables after the first day of matches played at Ormesby Table Tennis Club on Saturday 16 November 2013

Team Played Won Lost Points
ORMESBY TTC A 3 3 0 20
NORTHFIELD TTC 3 3 0 19
BISHOP AUCKLAND 3 1 2 17
NORTHUMBRIA 3 1 2 16
ORMESBY TTC B 3 1 2 8
ORMESBY TTC C 3 0 3 1

 

After the first three rounds of matches, the four Ormesby A players, Jonathan Crossman, Joshua Weatherby, Harry Forsyth and Michael Jones finished in first place by one point.

NATIONAL CADET LEAGUE 2013 – 2014

League tables after the fourth and final day of matches played at Northfield School Billingham – Sunday 23 March 2014 after the eight teams had been split into two divisions

 

ORMESBY B – Mike Ashwell, Josh Harland and Callum McMahon 2011 – 12

 

 

NATIONAL CADET LEAGUE 2013 – 2014